search
top

Dýmka – společník stimulující mysl

S dýmkou v ruce si hodně lidí představí velké myslitele, spisovatele, filozofy, vědce a jiné vzdělané pány. Proč vlastně? Asi proto, že skutečně dýmky patřily k těmto velikánům, přemýšlivým mužům, byly dokonce takovýmto způsobem prezentovány. Jen pomysleme na to, kdo rád trávil čas ve společnosti dýmky. Známý spisovatel Arthur Conan Doyle – nejspíš potahoval z dýmky Stanwell, když tvořil svého Psa Baskervilského, Mark Twain pravděpodobně také s dýmkou v ruce sepsal Dobrodružství Toma Sawyera a Huckleberryho Finna. Právě umělci a osobití lidé jsou nejčastějšími kuřáky dýmek i dnes.

 

Dýmkám vlastně můžeme přisoudit jistou roli v umělecké tvorbě jejich majitelů. Později se ale dýmky v myslích lidí začaly spojovat spíše se starší generací. Dědeček sedící v houpacím křesle jak potahuje z dýmky. Přelom 19. a 20. století dýmkám přál. Byly běžným doplňkem mnoha distingovaných a vzdělaných mužů. Později ale došlo k útlumu a možná právě s ním je spojen fakt, že dýmku vidíme v našich představách spíše u jakéhosi starého dědečka. To proto, že generace, která ještě dýmky kouřila, zestárla a tento zvyk si s sebou odnesla do stáří. Mladší generace pak už znovu do stejné míry kouření dýmky neobnovily, i když zase ale můžeme říct, že v současné době je velmi módní a na úrovni kouření kvalitních doutníků.

 

Dnes už opět dýmka má své místo, ale hlavně v komunitě milovníků tohoto voňavého potěšení. Kdo si chce dopřát trochu toho tabákového neřestu, může být dýmka vhodnou pomůckou. Pro její kouření je sice zapotřebí získat trochu praxe. Umět tabák do dýmky správně napěchovat, aby nezhasínal, a nebyl příliš udusaný nebo naopak příliš málo udusaný a z dýmky vylétával. Všechno chce zkušenosti. Můžete si ale vybírat takové tabáky, které vám budou vonět a chutnat a nejste odkázáni jen obyčejné cigarety.

Comments are closed.

top