Čaje se pijí po celém světě. Každá země preferuje trochu jiné druhy a různý způsob podávání tohoto horkého nápoje. Většina čajů, které jsou oblíbené ve světě, bez problému seženete i u nás.

Pojďme se podívat ale na několik netradičních čajů, o kterých jste možná zatím neslyšeli. Můžete si vychutnat nějakou čajovou specialitu v případě, kdy už vás omrzel obyčejný zelený čaj, černý čaj nebo různé druhy ovocných čajů.

Kukicha

Tento nápoj je zajímavý tím, že se nejedná přímo o čaj, ale vlastně o vedlejší produkt, který vzniká při výrobě čaje. Pochází z Japonska a jedná se o sypaný čaj. Obsahuje stonky i listy a lze ho vyrábět třeba ze zeleného čaje, matchy nebo čaje sencha. Je typický svou velmi jemnou a lahodnou chutí. Obsah kofeinu záleží na tom, jaké čajové listy a stonky byly použity.

čaj

Kvetoucí čaj

Tento čaj je poměrně snadno dostupný i u nás a potěší ty, kteří si nepotrpí pouze na vynikající chuť čaje, ale i na estetiku jeho podávání. Kvetoucí čaj jsou totiž čajové lístky svázané ručně do uzavřeného květu. Poté, co čaj zalijete horkou vodou, čajový květ rozkvete a dopřeje vám tak nádhernou podívanou. Poté si můžete vychutnat svůj oblíbený nápoj.

kvetoucí čaj

Fialový čaj

Pily jste někdy čaj s fialovou barvou? Že ne? Ale i takový čaj existuje. Produkuje ho jen velmi malá počet farem, které se soustředí na výrobu čaje. Ty se nachází hlavně v oblasti Keni. Tento čaj se ale produkuje i třeba v Číně nebo Japonsku. Má delikátní chuť a obsahuje pigmenty anthokyan, který je zdrojem antioxidantů a je prospěšný pro náš imunitní systém.

Chai Latte

Jedná se o horký nápoj podávaný v mnoha zemích světa. Nejedná se úplně o tradiční čaj, ale o kombinaci černého čaje a horkého napěněného mléka. Obvykle se do tohoto nápoje přidává sladký sirup a hlavně koření, které mu dodává speciální a specifickou chuť, jako je badyán, skořice, kardamom nebo zázvor. Nápoj lze pít horký i studený.