LED žárovky a jejich nesporné výhody

Plný výkon ihned – jakmile cvaknete vypínačem, začne proud procházet elektronikou a okamžitě se vytvoří podmínky pro převod elektrické energie na světelné záření. Tento jev se uskuteční ihned a probíhá spojitě, takže žádné čekání, až se zapálí hořák, až se uvnitř baňky vytvoří potřebné podmínky v interakci inertního plynu a luminiscenční vrstvy, jak tomu bývá u výbojek a kompaktních zářivek.
LED žárovka
Vypínání a zapínání – některé světelné zdroje jsou na to háklivé, LED diody nikoli. Elektronika tímto neduhem netrpí, ovšem u zářivek a zvláště halogenových žárovek se každé zapnutí počítá. Toho jsou si zvláště vědomi majitelé automobilů, kde počet jízd přímo ovlivňuje životnost autožárovek do předních světlometů.
Přebytečné teplo– u led žárovek https://www.lightpark.cz/svetelne-zdroje-led/, zářivek, pásků apod. se zahřívá především napájecí zdroj – vinutí na cívce uvnitř transformátoru. Jde však o nepatrný zdroj tepla ve srovnání s výbojkami a klasickými žárovkami či zářivkami. Nebezpečí požáru se tím minimalizuje.
Životnost– zatím nepřekonaná délka provozu platí pouze pro LED osvětlení, dnes běžně překračuje 25 tisíc hodin a mnohé typy mají garantovanou životnost až 100 tisíc hodin. Mimochodem, halogenové osvětlení může být v provozu 2 tisíce hod., vláknová žárovka jen polovinu této doby.
Nízký příkon– velmi vysoká efektivita těchto zdrojů umožňuje snížit příkon na minimum a tak pro centrální světlo v pokoji o rozměrech 3 x 4 metry běžně postačí 11W, pro stolní lampičku 5W, pro důkladné osvětlení kuchyňské linky 15 W. U klasických žárovek byste tyto příkony museli vynásobit přibližně deseti.
rozsvícená LED žárovka
Ekologie – žádná rtuť, kadmium, olovo a další toxické těžké kovy. Není nutné je uchovávat jako nebezpečný odpad a jsou recyklovatelné.
Využití bez mezení– dnes se vyrábí mnoho různých tvarových a výkonnostních řešení, že je lze využít takříkajíc všude – v domácnostech, na pracovištích (kanceláře, dílny, sklady), v exteriéru jako reflektory, dokonce i k osvětlení fontán a bazénů pod hladinou vody.