Farmakologie ušla za poslední desetiletí opravdu mílové kroky. Naši předkové si jen těžko představovali, že by si mohli, kdy jít do lékárny na něco na bolest, a měli k dispozici několik desítek produktů, které jsou jim v tom okamžiku k dispozici. Ohledně výroby a registrace léčiv panují také přísnější pravidla, takže nějaké experimentování, které snad dřív probíhalo, dnes už nepřichází v úvahu.

Máme mnoho druhů, co se týče formy léků. Je to z toho důvodu, že některé léčiva je vhodné aplikovat trochu jiným způsobem než jiné a také pro větší komfort pacienta, který si může vybrat. Jaké jsou ty základní?

Tabletky

Tabletky jsou nejklasičtější formou léku, který se polyká. Pokud si každé ráno berete pravidelně nějaké prášky, pravděpodobně se jedná o tablety.

Kapsle

Kapsle se taktéž polykají a zapíjí vodou, rozdíl je ale v tom, že se jedná o měkký obal, který se poté ve vašem žaludku vlivem žaludečních kyselin rozloží a teprve v žaludku se uvolní léčivé látky.

kapsle

Tabletky pod jazyk

Tato forma tabletek se nikdy nepolyká a ani nezapíjí. Tabletu si umístíte pod jazyk a necháte ji rozpustit. Díky velkému prokrvení v části pod jazykem se tableta a její účinná látka vstřebe do vašeho těla rychleji, než pokud byste ji polykali.

Masti

Masti se mažou na určená místa, zejména na ty, která jsou postižena bolestí, vyrážkou, kožními změnami a podobně. Základy pro mast tvoří většinou tuk, do kterého se poté vmísí účinné látky.

mastičky

Krémy

Fungují na podobném principu jako mastičky, ale mají v sobě menší obsah tukových látek a o něco víc vody. Krém jde většinou snadněji rozetřít a nemáte po něm tak mastné ruce, jako po mastičce.

Čípky

Poloměkká forma léku, která se zavádí do konečníku, kde dojde k rozpuštění. Typicky se tak mohou podávat léky pro snížení tělesné teploty, léky proti zácpě nebo i léky proti bolesti.