Jaká teplota vody by měla být v bazénu na zahradě, v plaveckém bazénu a ve vířivce?

Plavecké bazény

V plaveckých bazénech je teplota vody udržována standardně v rozmezí mezi 24 a 28 stupni Celsia. Tato norma se traduje již desítky let, a ti z vás, kteří pamatují socialismus, a prožili tu své dětství, si možná vzpomenou, že tato teplota bývala udržována i pro dětské plavecké výcviky na základních školách. Tato teplota je optimální ze dvou důvodů. Za prvé není příliš chladná na to, aby i při relativně malé pohybové aktivitě organismus příliš podchladila, a zároveň i při extrémních plaveckých výkonech je tělo dostatečně ochlazováno vodou tak, aby nedošlo k přehřátí organismu.

kachnička na hladině

Zahradní bazény

V zahradních bazénech by měla být teplota vody podobná. Tam ovšem do hry vstupuje i sluneční záření, takže pokud teplota klesne i na únosných 22 stupňů Celsia, v teplém počasí to nic zásadního neznamená. Chladnější voda je přípustná spíše u venkovních koupališť, kde se předpokládá aktivní pohyb, ovšem u malých zahradních bazénů, kde se plavat moc nedá, je doporučováno udržet teplotu na hodnotě alespoň 24 stupňů Celsia.

voda v bazénu

Relaxační bazény

Jistou výjimkou jsou malé relaxační nádrže a vířivé lázně, které slouží výhradně k ponoření pod hladinu bez pohybu. Tam by teploměr do bazénu měl naměřit teplotu mnohem vyšší, nejlépe shodnou s teplotou lidského těla 36,5 stupně Celsia.

Relaxace v relaxačním bazénu nemůže probíhat důkladně při teplotách nižších, protože je obnažené lidské tělo zaznamenává jako nepříjemnou a musí vynakládat určitou energii k tomu, aby zůstala tělesná teplota stále stabilní. Na souši při stejné teplotě 24 stupňů Celsia nám pomáhá vrstva oděvu, která spolu s mezivrstvou vzduchu mezi oděvem a pokožkou slouží jako pomocná tepelná izolace, ale ve vodě zcela logicky žádná tepelná pomocná izolace není k mání.