Pro většinu zaměstnavatelů bude pojem neomezené dovolené pouze prázdným slovním spojením. Nedokáží si totiž představit, že by to skutečně mohlo fungovat. Zahraniční firmy nám ale již několik let dokazují, že to možné je a co víc, že je produktivita zaměstnanců vyšší, než když mají pouhých 20 dnů dovolené za rok.
 chata nad jezerem
První myšlenka zajisté bude patřit zneužívání tohoto systému. V loňském roce brněnská IT firma Artin zkusila zavést neomezenou dovolenou a výsledky jsou výborné. Ke zneužívání nedocházelo, ale ani v případech nemocenské, kdy by zaměstnanci dostali na dovolené více peněz.

Spolehlivost a zodpovědnost vůči zaměstnavateli

Společnost Artin se přesvědčila, že ,,stavět firmu na lidech, spoléhat se na jejich zodpovědnost a zdravý úsudek dává smysl,“ jak uvedla zástupkyně personálního oddělení Andrea Najvárková. Jak se ukázalo, tak i když si zaměstnanci vybírali dovolenou bez omezení, tak své pracovní úkoly plnili včas, dobře a svědomitě. Kolik dnů si zaměstnanci průměrně vybírali?
mapa s lehátky

Neomezená dovolená jako pracovní motivace

Firmy, u kterých princip neomezené dovolené funguje již po mnoho let, tak vám řeknou, že lidé budou pracovat lépe ve chvíli, kdy jim dáte svobodu. Většina lidí si sice myslí, že systém bude z velké části zneužíván, ale právě možnost svobody a důkaz zaměstnavatele, že svým zaměstnancům věří je základem pro lepší efektivitu práce a spokojenější pracovníky.
 
Ve firmě Artin neomezené dovolené využilo na 60 procent zaměstnanců. Někteří si vybrali i přes 40 dnů, jiní ale neomezenou dovolenou sotva jen využili a vybrali si sotva 20 dnů. Najvárková řekla, že nejvíce si dovolenou vybírali během léta a přes Vánoce, což je pochopitelné.

Rozšiřování netradičního motivačního principu

Společnost má pobočku nejen v Brně, ale také v Bratislavě. V Brně letos s neomezenou dovolenou pokračují, protože se jim osvědčila. V Bratislavě ji zavedli od letošního roku a očekává se, že účinek a svědomitost zaměstnanců bude stejná jako v Brně.
 slunce nad mořem
Díky této firmě, která se rozhodla nezvyklý benefit a zároveň motivaci vyzkoušet, se teď u společnosti začínají poptávat také jiné firmy, jak je možné, že jim to funguje a jak tuto změnu zavedli. Může se stát, že se neomezená dovolená rozšíří i do dalších společností a oborů a časem se z toho stane standard na trhu práce v České republice?